Resultat Lag-SM

Arrangör: Ullevi FK
Datum: 2 jul 2008
Plats: Slottsskogsvallen
Ort: Göteborg
Tävlingsledare: Sigyn Ekwall

Listan skapad: 2008-07-02 21:22:28


Poängställning MS

1Hässelby SK80
2Spårvägen FK74
3Ullevi FK67
4Hammarby IF58
5IF Göta58
6Mölndals AIK38


Poängställning KS

1Ullevi FK77
2IFK Växjö69
3Hässelby SK65
4Spårvägen FK63
5IF Göta62
6Västerås FK41

MS 100 m Final2/7  17:20
    Vind: -1,2  
1Edmund Yeboah88Hässelby SK10,83
2Christofer Sandin79Ullevi FK10,86
3Erik Nordström86Hammarby IF11,08
4Juan Pettersson84Spårvägen FK11,28
5David Tegel84IF Göta11,54
6Mikael Boije af Gennäs89Mölndals AIK11,82

MS 200 m Final2/7  18:15
    Vind: 0,1  
1Andreas Mokdasi84Hässelby SK21,64
2Christofer Sandin79Ullevi FK21,85
3Johan Engberg81IF Göta21,91
4Erik Nordström86Hammarby IF22,12
5Fredrik Skoglund81Spårvägen FK23,08
6Niclas Ohlsson87Mölndals AIK23,82

MS 400 m Final2/7  20:15
       
1Andreas Mokdasi84Hässelby SK47,61
2Thomas Nikitin82Spårvägen FK47,67
3Mikael Jakobsson81IF Göta48,48
4Peter Wigren80Ullevi FK51,28
5André Vadström-Björk90Hammarby IF51,66
6Simon Torell89Mölndals AIK53,73

MS 800 m Final2/7  18:45
       
1Albin Johansson81Hässelby SK1,55,91
2Johan Klinteskog81Hammarby IF1,56,52
3Björn Johansson86Ullevi FK1,58,33
4Sami Araya87Spårvägen FK2,01,30
5Jens Bengtsson90IF Göta2,01,79
6Alexis Mutabazi89Mölndals AIK2,05,06

MS 1 500 m Final2/7  20:40
       
1Philip Aagaard82Spårvägen FK4,30,50
2Thobias Ekhamre88Hammarby IF4,30,59
3Richid Benjira74Hässelby SK4,30,65
4Fredrik Johansson85Ullevi FK4,32,92
5Jphan Arnqvist85IF Göta4,33,63
6Magnus Larsson90Mölndals AIK4,42,14

MS 5 000 m Final2/7  19:45
       
1Olle Walleräng85Hammarby IF14,26,38
2Fredrik Uhrbom77Spårvägen FK14,28,46
3Peter Gross85Hässelby SK14,32,62
4Erik Petersson80Mölndals AIK14,33,37
5Markus Torgeby76Ullevi FK15,17,17
6Leif Sjöström68IF Göta16,26,69

MS 110 mh Final2/7  19:10
    Vind: +0,2  
1Joakim Blaschke77Spårvägen FK14,30
2Björn Barrefors87Hammarby IF14,58
3Rafael Askros81Ullevi FK14,62
4Rasmus Olofsson84Hässelby SK15,57
5Fredrik Wållgren70Mölndals AIK15,87
6Richard Olsson87IF Göta17,17

MS 400 mh Final2/7  17:10
       
1Mikael Jakobsson81IF Göta50,98
2Thomas Nikitin82Spårvägen FK52,54
3Henrik Encke84Hässelby SK53,72
4Josua Gustafsson88Ullevi FK57,53
5David Andersson85Hammarby IF60,11
6Magnus Andersson91Mölndals AIK60,47

MS 3 000 m hinder Final2/7  17:40
       
1Per Jacobsen77IF Göta8,47,46
2Mathias Borg85Ullevi FK9,19,63
3Andreas Åhwall89Hässelby SK9,26,04
4Jörgen Johansson79Spårvägen FK9,34,52
5H Viktor Kjellin88Mölndals AIK11,13,61
 VakantHammarby IF 

MS Höjd Final2/7  17:20
       
1Staffan Strand76Hässelby SK2,12
2Richard Huldén86IF Göta2,12
3Björn Barrefors87Hammarby IF2,00
4Stephan Larsson90Ullevi FK1,96
5Erik Sikström80Spårvägen FK1,92
6Axel Bonevik92Mölndals AIK1,87

MS Höjd Final  1,65 1,75 1,82 1,87 1,92 1,96 2,00 2,03 2,06 2,09 2,12 2,15
Björn Barrefors - - o xo o xo xo xxx
Axel Bonevik - o o xo xxx
Richard Huldén - - - - - o - o - xo xxo xxx
Erik Sikström - - - o o xxx
Staffan Strand - - - - - - o - o - xo xxx
Stephan Larsson o o o o xo o xxx

MS Stav Final2/7  17:00
       
1Oscar Janson75Ullevi FK5,45
2Joakim Norman84Mölndals AIK4,76
3Erik Thorstensson89Spårvägen FK4,66
4Jonathan Eklund88Hammarby IF4,46
5Joel Thorén87Hässelby SK4,16
6Albin Axelsson92IF Göta3,60

MS Stav Final  3,20 3,40 3,60 3,80 4,00 4,16 4,31 4,46 4,56 4,66 4,76 4,86 4,96 5,06 5,25 5,45 5,60
Albin Axelsson o o o xxx
Joel Thorén - - - o xo o xxx
Oscar Janson - - - - - - - - - - - - - xo o xxo xxx
Joakim Norman - - - - - - - o - xo xo xxx
Jonathan Eklund - - - - - o o o - xxx
Erik Thorstensson - - - - - - - xxo - o - xxx

MS Längd Final2/7  18:00
       
1Mattias Sunneborn70Spårvägen FK7,33+0,2
2Cristian Antivilo77Hässelby SK7,08-0,3
3Hans Lämås88IF Göta6,770,0
4Love Fältström91Hammarby IF6,64+1,1
5Mattias Abulu91Ullevi FK6,63+1,4
6Sebastian Nordström Ärnbäck91Mölndals AIK5,63+0,1

MS Längd Final  1 2 3 4 5 6
Mattias Abulu 6,35 +1,0 x 6,63 +1,4 6,33 0,0
Love Fältström 6,64 +1,1 x x x
Mattias Sunneborn 7,08 +1,0 7,14 0,0 7,33 +0,2 7,19 -0,2
Cristian Antivilo 7,03 +0,4 7,08 -0,3 2,11 0,0 x
Hans Lämås x 6,77 0,0 6,70 -0,2 x
Sebastian Nordström Ärnbäck 5,29 +1,3 5,63 +0,1 - x

MS Tresteg Final2/7  20:00
       
1Johan Attersand74Hammarby IF15,01+0,5
2Mattias Sunneborn70Spårvägen FK14,81+0,5
3Carl Westberg86Hässelby SK14,62+0,2
4Niklas FagerssonUllevi FK13,98+0,4
5Anton Belfrage91Mölndals AIK13,26+0,5
6Mattias Brunström88IF Göta13,17+0,6

MS Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Anton Belfrage 13,00 +0,9 12,80 +0,7 13,23 +0,2 13,26 +0,5
Niklas Fagersson 13,98 +0,4 x x x
Carl Westberg 14,40 +0,7 14,62 +0,2 x x
Mattias Brunström x 12,88 +0,7 13,17 +0,6 x
Mattias Sunneborn 14,02 +0,7 14,81 +0,5 14,63 +0,8 14,20 +1,0
Johan Attersand 14,75 +0,9 14,96 +0,8 x 15,01 +0,5

MS Kula Final2/7  19:45
       
1Leif Arrhenius86Spårvägen FK17,56
2Christian Ehrenborg83Mölndals AIK17,07
3Ulf Ankarling88IF Göta16,32
4Johan Pihlgren86Hässelby SK15,28
5Philip Åman77Ullevi FK14,82
 Jonathan Söderling88Hammarby IF-8,51

MS Kula Final  1 2 3 4 5 6
Leif Arrhenius 16,93 16,82 17,49 17,56
Ulf Ankarling 15,30 15,65 16,32 15,84
Christian Ehrenborg 17,07 x 16,27 x
Jonathan Söderling
Philip Åman 14,82 x x 14,22
Johan Pihlgren 14,38 14,76 x 15,28

MS Diskus Final2/7  18:20
       
1Niklas Arrhenius82Spårvägen FK61,24
2Per Rosell87Ullevi FK56,52
3Staffan Jönsson81Hässelby SK56,31
4Ulf Ankarling88IF Göta53,14
5Christian Ehrenborg83Mölndals AIK53,11
6Henrik Adolfsson88Hammarby IF30,50

MS Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Ulf Ankarling 50,15 53,14 52,13 x
Staffan Jönsson 56,27 x 56,31 53,32
Per Rosell x x 38,61 56,52
Christian Ehrenborg 53,11 x 51,82 51,69
Henrik Adolfsson x 30,50 - -
Niklas Arrhenius 59,40 61,24 x 60,71

MS Slägga Final2/7  17:00
       
1Mattias Jons82Hässelby SK69,50
2Mårten Ejdervall74IF Göta61,19
3Leif Arrhenius86Spårvägen FK55,47
4Johan Björnstad90Ullevi FK41,80
5Henrik Adolfsson88Hammarby IF41,74
6Ulf H Peterson84Mölndals AIK36,60

MS Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Mattias Jons 64,55 x 68,15 69,50
Leif Arrhenius x 55,47 x x
Henrik Adolfsson 37,11 39,48 41,74 41,52
Johan Björnstad 41,80 x 41,18 x
Ulf H Peterson x 33,63 36,60 36,56
Mårten Ejdervall 58,02 60,91 60,64 61,19

MS Spjut Final2/7  19:30
       
1Jonas Lohse87Mölndals AIK76,45
2Joni Kaartinen89Ullevi FK66,85
3Marcus Persson87IF Göta65,40
4Ingmar Veinberg82Spårvägen FK65,16
5Markus Hayden86Hässelby SK60,77
6Esbjörn Backlund89Hammarby IF52,51

MS Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Joni Kaartinen 66,85 65,07 63,49 64,74
Esbjörn Backlund x 52,51 50,86 45,57
Ingmar Veinberg 63,34 64,70 63,34 65,16
Markus Hayden x 57,17 x 60,77
Marcus Persson 65,40 62,69 63,56 x
Jonas Lohse 76,45 - - -

MS 4x100m Final1/7  21:00
       
1Hammarby IFHammarby IF41,84
   Henrik Adolfsson88
   Erik Nordström86
   David Andersson85
   Björn Barrefors87
2Hässelby SKHässelby SK42,04
   Edmund Yeboah88
   Rasmus Olofsson84
   Niklas Larsson85
   Christian Rodriguez87
3Ullevi FKUllevi FK42,59
   David Sennung91
   Joshua Gustafsson88
   Carl Dahllöf88
   Rafael Askros81
4IF GötaIF Göta42,74
   David Tegel78
   Johan Engberg81
   Hans Låmås88
   Robin Lund88
5Mölndals AIKMölndals AIK45,53
   Mikael Boije af Gennäs89
   Niclas Ohlsson87
   Magnus Andersson91
   Anton Belfrage91
 Spårvägens FKSpårvägen FKDQI 4.2.9
   Joachim Blaschke77
   Fredrik Skoglund
   Mattias Sunneborn73
   Juan Pettersson

KS 100 m Final2/7  17:30
    Vind: 0,2  
1Lena Berntsson78Ullevi FK11,82
2Caroline Sandsjoe92IF Göta12,28
3Emma Magnusson85IFK Växjö12,30
4Lisa Rönnkvist86Spårvägen FK12,47
5Evelina Lunner86Västerås FK12,73
6Jessica Östlund93Hässelby SK12,89

KS 200 m Final2/7  18:25
    Vind: -1,0  
1Carloina Klüft83IFK Växjö24,07
2Lena Berntsson78Ullevi FK24,34
3Emma Rienas82IF Göta24,58
4Louise Martin87Hässelby SK25,72
5Gladys Bamane89Spårvägen FK25,86
6Åsa Söderlund93Västerås FK26,46

KS 400 m Final2/7  17:00
       
1Moa Hjelmer90Spårvägen FK55,13
2Ulrika Johansson80IFK Växjö55,38
3Vendela Mindelöf92Hässelby SK56,19
4Hanna Nilsson88Ullevi FK57,47
5Marine Jonsson91IF Göta59,90
6Hanna Edvardsson93Västerås FK62,40

KS 800 m Final2/7  18:35
       
1Johanna Hallberg79Hässelby SK2,09,66
2Louise Fredriksson80IF Göta2,11,97
3Jenny Holmroos86Västerås FK2,13,61
4Flo Jonsson79Spårvägen FK2,14,18
5Linnea Kullberg90Ullevi FK2,31,13
6Hanna Andersson91IFK Växjö2,33,69

KS 1 500 m Final2/7  20:30
       
1Kajsa Haglund81Hässelby SK4,24,76
2Lena MelbäckSpårvägen FK4,45,23
3Louise Fredriksson80IF Göta4,47,04
4Katarina Åström85Ullevi FK5,01,66
5Sandra Fransson88IFK Växjö5,11,54
6Anna Wiik79Västerås FK5,31,64

KS 5 000 m Final2/7  19:20
       
1Isabella Andersson80Hässelby SK17,07,34
2Lilian Magnusson68Spårvägen FK17,21,91
3Malin Öhrn69IFK Växjö17,39,33
4Katarina Åström71Ullevi FK18,36,82
5Sara Holmgren90IF Göta20,41,57
6Alva Olsson89Västerås FK21,18,66

KS 100 mh Final2/7  19:00
    Vind: -0,5  
1Emma Magnusson85IFK Växjö14,11
2Moa Larsson85Ullevi FK14,20
3Maja Rogemyr91IF Göta14,54
4Johanna Sjöström86Västerås FK14,57
5Lisa Rönnkvist86Spårvägen FK15,16
6Angelica Engberg89Hässelby SK15,33

KS 400 mh Final2/7  17:00
       
1Ulrika Johansson80IFK Växjö58,48
2Nuulu Ndiwabene84Spårvägen FK61,52
3Louise Martin87Hässelby SK62,39
4Ewa Marcinkiewicz93Västerås FK64,50
5Linda Lutz89Ullevi FK65,19
6Victoria Carlsson91IF Göta71,90

KS 1 500 m hinder Final2/7  18:00
       
1Magdalena Ottersten85Hässelby SK5,07,64
2Ann-Sofie Landström85Spårvägen FK5,23,03
3Anna Stenbäck82Ullevi FK5,33,31
4Daniela Källström Pekkarinen90Västerås FK5,53,83
5Emilia Segerdahl91IF Göta6,28,16
 VakantIFK Växjö

KS Höjd Final2/7  19:30
       
1Jenny Isgren81Spårvägen FK1,70
2Ellinore Hallin87IFK Växjö1,67
3Åsa Thorsen89Ullevi FK1,63
4Daniella Eriksson87Västerås FK1,63
5Maja Rogemyr91IF Göta1,59
6Elinor Snickars92Hässelby SK1,54

KS Höjd Final  1,40 1,47 1,54 1,59 1,63 1,67 1,70
Daniella Eriksson - - o o xo xxx
Elinor Snickars xo o o xxx
Jenny Isgren - - - - o o o
Åsa Thorsen - o o o o xxx
Maja Rogemyr - o o o xxx
Ellinore Hallin - - o o o o xxx

KS Stav Final2/7  19:00
       
1Sara Eriksson91Ullevi FK3,83
2Victoria Bengtsson90IFK Växjö3,68
3Klara Persson80Spårvägen FK3,58
4Karin Sindsjö87IF Göta3,15
5Alissa Nilsson-White74Hässelby SK3,00
6Antonia Fagerberg91Västerås FK3,00

KS Stav Final  2,00 2,30 2,60 2,80 3,00 3,15 3,28 3,38 3,48 3,58 3,68 3,78 3,83 3,91
Klara Persson - - - - - o o - o o xxx
Karin Sindsjö - - - - xo o xxx
Victoria Bengtsson - - - - - o xo - xo o xo xxx
Alissa Nilsson-White o - o o o xxx
Antonia Fagerberg - - o xo o xxx
Sara Eriksson - - - - - - - o - o xo o xxo xxx

KS Längd Final2/7  19:10
       
1Carolina Klüft83IFK Växjö6,49+0,1
2Jessica Samuelsson85Hässelby SK5,990,0
3Rebecca Nilsson93Ullevi FK5,75+0,3
4Emma Rienas82IF Göta5,57+0,7
5Malin Malmbrandt85Västerås FK5,43+0,7
6Moa Thorstensson90Spårvägen FK4,79+1,7

KS Längd Final  1 2 3 4 5 6
Carolina Klüft 6,49 +0,1 - - -
Malin Malmbrandt x 5,39 +0,5 5,43 +0,7 x
Rebecca Nilsson 3,78 +1,4 5,75 +0,3 x 5,72 +,05
Emma Rienas 5,57 +0,7 x x 4,70 +1,1
Moa Thorstensson 4,43 +0,5 4,70 +0,5 4,79 +1,7 3,84 +0,8
Jessica Samuelsson 5,55 +0,3 x 5,99 0,0 x

KS Tresteg Final2/7  17:10
       
1Kristine Franke-Björkman91IF Göta12,22-0,5
2Jenny Isgren87Spårvägen FK12,12+0,2
3Karin Larsson89Ullevi FK11,82+0,6
4Daniella Eriksson87Västerås FK11,41-0,1
5Rebecca Ilehag92Hässelby SK11,28+1,1
6Annie Brickman91IFK Växjö11,070,0

KS Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Rebecca Ilehag x x 11,28 +1,1 11,00 +0,3
Annie Brickman 10,81 +1,4 10,80 +0,1 x 11,07 0,0
Kristine Franke-Björkman 11,75 -1,0 x 10,60 -0,1 12,22 -0,5
Jenny Isgren x x 11,47 -0,1 12,12 +0,2
Karin Larsson 11,39 +0,8 x 11,62 +1,4 11,82 +0,6
Daniella Eriksson x 11,41 -0,1 x x

KS Kula Final2/7  19:45
       
1Catarina Andersson77Hässelby SK15,09
2Linda Nestorsson75Ullevi FK12,85
3Jenny-Lee Angbah90Västerås FK12,36
4Marie Barenfeld85IFK Växjö12,28
5Amanda Öberg90IF Göta10,55
6Anna Sunnerborn70Spårvägen FK6,95

KS Kula Final  1 2 3 4 5 6
Linda Nestorsson 12,85 12,51 x 12,65
Anna Sunnerborn 6,95 x x 6,10
Catarina Andersson 15,09 14,95 14,92 x
Jenny-Lee Angbah x 10,95 12,36 12,05
Marie Barenfeld 10,10 12,28 12,02 11,69
Amanda Öberg x x 10,55 10,40

KS Diskus Final2/7  18:20
       
1Anna Söderberg73Ullevi FK59,73
2Sofia Larsson88IF Göta53,29
3Elinor Forssander88Hässelby SK48,95
4Matilda Gunnarsson90Västerås FK43,90
5Maria Bengtsson88IFK Växjö41,84
6Camilla Westerlund85Spårvägen FK34,12

KS Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Camilla Westerlund 31,62 31,60 34,12 x
Sofia Larsson 52,48 53,29 x x
Maria Bengtsson 41,46 41,84 x x
Elinor Forssander 48,95 45,86 47,95 x
Matilda Gunnarsson 42,95 43,90 43,28 x
Anna Söderberg 59,73 x 58,22 58,27

KS Slägga Final2/7  17:00
       
1Karolina Pedersen87Ullevi FK59,91
2Karin Engström83Spårvägen FK57,69
3Elinor Forssander88Hässelby SK55,84
4Josefine Berg85IF Göta52,64
5Johanna Rydberg88Västerås FK52,45
6Erica Femzén88IFK Växjö35,23

KS Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Josefine Berg 51,59 52,64 52,35 x
Karolina Pedersen x x 56,24 59,91
Johanna Rydberg x 51,22 x 52,45
Erica Femzén 34,62 35,23 33,83 x
Elinor Forssander 54,98 53,53 x 55,84
Karin Engström x x 57,69 57,65

KS Spjut Final2/7  19:30
       
1Anna Wessman89IFK Växjö51,86
2Izabel Fertitta83IF Göta45,24
3Emmelie Larsson92Ullevi FK39,89
4Sofi Flink95Västerås FK39,12
5Sofia Hallin91Hässelby SK36,39
6Camilla Westerlund85Spårvägen FK32,59

KS Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Anna Wessman 51,86 48,28 x x
Sofi Flink 34,68 33,93 35,85 39,12
Emmelie Larsson 39,89 36,07 37,77 37,13
Izabel Fertitta 44,78 x 43,70 45,24
Camilla Westerlund 32,59 31,48 x x
Sofia Hallin 34,26 x 36,39 33,48

KS 4x100m Final1/7  20:50
       
1IFK VäxjöIFK Växjö46,20
   Ellinore Hallin87
   Carolina Klüft83
   Emma Magnusson85
   Ulrika Johansson80
2Ullevi FKUllevi FK47,16
   Moa Larsson85
   Terese Bolén Kinn87
   Hanna Nilsson88
   Emelie Svensson89
3IF GötaIF Göta47,40
   Caroline Sandsjoe92
   Emma Rienas82
   Maja Rogemyr91
   Marine Jonsson91
4Spårvägen FKSpårvägen FK48,29
   Gladys Bamane89
   Nuulu Ndiwabene84
   Emma Mellåker90
   Moa Hjelmer90
5Hässelby SKHässelby SK48,40
   Sofia Lund
   Louise Martin
   Rakel Ekendahl
   Jessica Östlund
6Västerås FKVästerås FK49,82
   Johanna Sjöström86
   Ewa Marcinkrewiez93
   Åsa Söderlund93
   Lisa Wiik83


© Arena 2.0, RunPro Systems